Ndiq instiktin, ndiq Monellen!

KreuBota“Duhet të bëjmë çdo gjë për të parandaluar valën e katërt”, Gjermania...

“Duhet të bëjmë çdo gjë për të parandaluar valën e katërt”, Gjermania nën masa të rrepta anti-Covid në gusht, karantinë edhe për fëmijët

Shtrëngimi i rregulloreve të hyrjes në Gjermani po planifikohet nga qeveria federale, me pikën qendrore të referencës detyrimin për të gjithë udhëtarët që nuk janë vaksinuar kundër Covid-19 ose janë shëruar nga sëmundja për të bërë një test negativ, pavarësisht nga vendi i origjinës. si kategorizohet në lidhje me ngarkesën ose variantet epidemiologjike. Në të njëjtin kontekst, testi do të jetë i detyrueshëm për ata që mbërrijnë në Gjermani me rrugë ose hekurudhë.

Sipas gazetës BILD , e cila ka mësuar për planin, udhëtarët që nuk janë vaksinuar kundër Covid-19 duhet të bëjnë një test molekular negativ të koronavirusit. Për më tepër, të gjithë fëmijët e pavaksinuar që kthehen nga zonat ” me rrezik të lartë ” do të vendosen në karantinë.

“Ne duhet të bëjmë gjithçka që mundemi për të parandaluar një valë të katërt. Dhe ajo që duhet të bëjmë përfshin detyrimin për analiza gjatë kthimit të tij në vend – pavarësisht se në cilin vend vijnë,” tha Ministrit të Brendshëm të BILD Horst Zeechofer, duke thënë se” kushdo që është vaksinuar ose shëruar nuk ka nevojë me siguri. Ai shtoi se futja e kontrolleve të përhershme kufitare nuk është planifikuar për momentin. Shqetësimi i Berlinit është kryesisht me ata që kthehen me makinë private nga Ballkani dhe Turqia , pasi vitin e kaluar ato kontribuan ndjeshëm në rritjen e numrit të rasteve.

Sipas Rrjetit RND, seanca plenare e Parlamentit Federal pritet të mblidhet në gusht për të miratuar një ndryshim në ligjin për mbrojtjen nga infeksionet, në mënyrë që të ketë kornizën e nevojshme ligjore për zbatimin e rregulloreve të reja.

Na ndiqni

3,183FansaPëlqeje
13AbonentëAbonohu

Lexo

spot_img

Lajme të ngjashme

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu