Ndiq instiktin, ndiq Monellen!

KreuArgetimDisa të vërteta që nuk i keni ditur më herët lidhur me...

Disa të vërteta që nuk i keni ditur më herët lidhur me aeroplanët dhe fluturimet

Në dekadat e fundit, udhëtimet ajrore janë një pjesë normale e jetës sonë të përditshme.

Sa vjen e vihet re që janë të paktë ata persona që nuk kanë hipur ndonjëherë në aeroplan. Megjithatë jo shumëkush ka informacione të detajuar lidhur me mrekullitë që ka bërë inxhinieria te fluturimet dhe aeroplanët.

Më poshtë do të gjeni disa të vërteta që do t’ju magjepsin:

Fluturimi i parë i planifikuar për njerëzit e zakonshëm

Fluturimi i parë i planifikuar për njerëzit e zakonshëm ndodhi në ditën e Vitit të Ri 1914. Itinerari përshkoi një distancë prej 34 kilometrash në gjirin e Tampa në Florida, në 23 minuta dhe pasagjeri i saj i vetëm ishte kryetari i Bashkisë së Shën Petersburg, Abram C. Pheil.

Fluturimi më i shkurtër transatlantik

Mrekullia mekanike e avionit supersonik Concorde vendosi rekordin për fluturimin midis Londrës dhe Nju Jorkut më 1 janar 1983, me një fluturim një orë që zgjati 2 orë e 56 minuta.

Itinerari më i ngarkuar i fluturimit në botë

Gjatë epokës para-koronavirusit, rruga për në Korenë e Jugut Seul-Jeju ishte më e ngarkuara në planet. Në vitin 2018 kishte 250 lidhje ditore të planifikuara në këtë itinerar 449 km, i cili transportonte më shumë se 14 milion pasagjerë në vit. Itinerari ishte aq i ngarkuar sa një fluturim mund të nisej çdo 15 minuta.

Dita më e ngarkuar në historinë e aviacionit

Deri më tani dita më e ngarkuar e regjistruar në aviacion është 24 korrik 2019, me më shumë se 225,000 fluturime të bëra.

Sa kilometra kabllo ka një aeroplan?

Një avion mesatar i Boeing 747 ka më shumë se 240 kilometra kabllo brenda trupit të tij, ose rreth pak më pak se distanca midis Athinës dhe Lamia. Instalimet më të mëdha, megjithatë, që mund të gjenden në një aeroplan janë në avionin dyshek Airbus A380, me kabllot e tij 514 km.

Sa zgjat oksigjeni në maskat e urgjencës?

Maskat e oksigjenit, të cilat ofrohen sipër ulëses së pasagjerit në raste emergjente janë të dizajnuara për të siguruar vetëm 15 minuta oksigjen, të mjaftueshme për të lejuar pilotin për të reduktuar lartësinë e aeroplanit në një nivel ku presioni i ajrit të jashtëm mund të lejojë frymëmarrjen normale.

Cila është pjesa më e ndotur e një aeroplani?

Të gjithë ju duhet të dinë se pjesa më e ndotur e një aeroplani që gjendet në studimet e fundit është tavolina e kafesë në sediljen e pasme para jush. Në fakt, në të janë gjetur tetë herë më shumë baktere sesa butoni në tasin e tualetit.

Na ndiqni

3,183FansaPëlqeje
13AbonentëAbonohu

Lexo

spot_img

Lajme të ngjashme

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu