Ndiq instiktin, ndiq Monellen!

KreuKoment/OpinionNevila Xhindi dhe "xhindet" e politikes

Nevila Xhindi dhe “xhindet” e politikes

Ne katundin tone te vockel mediatik gjithcka merr kuptim, jo per faktin se ka, por sepse arenes se politikes dhe medias i mungojne njerez te çliruar nga interesat vetjak te cilet kane intelektin dhe deshiren ta thone te verteten lakuriqe.Duke mos pasur nje filter , ne jemi te detyruar te “bluajme” cfardo qe na serviret, sic bejne ushtaret me ushqimin ne ushtri.Zonja e nderuar kishte bere nje postim ne shtepine e saj virtuale ku kishte shprehur indinjaten e saj tekstualisht keshtu:
“Do të jetë Parlament interesant! Në të njëjtën sallë do te ulet Helidon Bushati – nipi i ish- Kryeministrit Maliq Bushati dhe Luljeta Bozo- kunata e gjykatësit Irakli Bozo, që denoi Maliq Bushatin me pushkatim në vitin 1946. Kjo është përballja e 25 Prillit.”, shkruan pedagogia Xhindi.Se pari e nderuar zonje kjo qe po beni ju ne 2021 eshte kultura e ndarjes , eshte kultura e vjeter komuniste ku kunata ose ish kunata internohej se kunati ishte i denuar politik. Ju po tregoni te njejten mendesi komuniste ku nje person ne farefis merr pergjegjesite e dikujt tjeter pa bere faj .Se dyti PD-ja merr vota prej 30 vitesh nga shtresa e ish te perndjekurve dhe nuk e përfaqëson atë. Partia Demokratike, duhet të ishte e para që të sillte, natyrisht kontributin e saj ne nderimin e viktimave te komunizmit, jo per ti nderuar me lule por me vepra.Zvarritjeve me lustracionin e nëpunësve të diktaturës dhe mos-hapjen e dosjeve të Sigurimit famëkeq të Shtetit tregojne qe kjo parti ka vjedhur vetem sloganin asaj shtrese te shkrete .Se treti zonje kerkoni ne PD femijet e “xhindeve” sepse i keni aty.Keni djalin e gjykatesit famekeq Jurist per ceshtjet e Pd dhe kandidiat per deputet ne qarkun e Tiranes. Po ju rikujtoj cka shkruen
At Zef Pllumi:
“Rustem Gjata, qi ishte kenë gjykatës dikur e që në atë kohë ishte kryetar i gjykatës kushtetuese, po na i thotë plakut të shkretë: ‘Ndigio këtu, more djalë; s’lojtëm nga mendtë, që t’ua lëshojmë pushtetin të burgosurve politikë. Prandaj mos u mundo kot. Kjo parti nuk do të miratohet kurrë!’. Ashtu tha e ashtu ndodhi. U dhashë mendimin me formue nji parti të re, e cila të përfshinte njerëz pa dallim fejet, me emnin BASHKIMI FETAR në Shqipni ose ALEANCA FETARE. Në të vërtetë kje hajni e elementave të partisë demokratike. Kështu na e vodhën edhe partinë. E me të, mbaruene edhe këshillat e mija për politikën”
Per ta mbylllur keshtu shikojini “xhindet” ne shtepine tuej pastaj te hallku.

Egzona Gashi

Na ndiqni

3,183FansaPëlqeje
13AbonentëAbonohu

Lexo

spot_img

Lajme të ngjashme

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu